Понеділок, 17.05.2021, 11:21
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2013 » Січень » 10 » Вітрянка
14:26
Вітрянка
Вітряна віспа
   Вітряна віспа – це гостре інфекційне захворювання, яке супроводиться підвищенням температури тіла та плямисто-папульозно-везикульозним висипом на шкірі та слизових оболонках.
   Збудник вітряної віспи – вірус, у навколишньому середовищі нестійкий. Джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу, починаючи з 1-2-го дня інкубаційного періоду і до 9-го дня з моменту появи висипу. Джерелом захворювання може бути також хворий на оперізуючий лишай.
   Вітряна віспа передається повітряно-краплинним шляхом на відносно далекі відстані (через сусідні кімнати і квартири). Внаслідок малої стійкості збудника через третю особу та предмети, з якими стикався хворий, не передається. Сприйнятливість до вітряної віспи загальна. Хворіють діти всіх вікових груп. Переважна більшість хворих – це діти до 10 років життя.
   Інкубаційний період при вітряній віспі триває від 11-го до 21 дня, найчастіше близько 14 днів.
   Продромальні явища зводяться до незначних симптомів загальної інтоксикації: нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температура тіла тощо. На такому тлі або без будь-яких передвісників на шкірі з’являються висипання, що часто супроводяться підвищенням температури тіла. Перші елементи висипу можуть з’явитися при нормальній температурі тіла. Висип локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. При інтенсивному висипу елементи його можна знайти на долонях  та підошвах. Елементи висипу, пройшовши через стадії плями та дрібної папули, швидко перетворюються на характерні для вітряної віспи елементи – везикули (пухирці). Деякі плями зникають, папули розсмоктуються, не доходячи до стадії везикули.
   Везикули при вітряній віспі мають круглу або овальну форму та різноманітну величину (від макового зернятка до великої горошини), їхня стінка напружена, блискуча, вміст прозорий. Навколо везикули є вузька смужка гіперемії. У разі проколу везикула спорожнюється завдяки своїй однокамерності. Окремі везикули мають пупкоподібні заглибини, що пов’язується з початком розсмоктування їхнього вмісту. Везикули швидко підсихають (через 1-3 дні), на їхньому місці утворюються бурі кірочки, які відпадають через 1-3 тижні.
   Ускладнення при вітряній віспі бувають рідко. Вони можуть бути зумовлені вторинною інфекцією, проявляються по різному (нагноєння пухирців, виникнення абсцесу, флегмони, лімфаденіту); у дітей раннього віку бувають також пневмонія і гнійний отит.
   Лікування вітряної віспи зводиться до дотримання постільного режиму протягом усього періоду висипання, запобігання вторинній інфекції. Везикули треба змазувати 1-2 %-ним розчином метиленового синього або брильянтового зеленого, рот полоскати дезінфікуючим розчином.
   Карантин накладають на дітей до 7 років, які були в контакті з хворим на вітряну віспу або оперізуючий лишай і не хворіли на вітряну віспу, на строк від 11 до 21 дня від моменту контакту. Проводять провітрювання приміщення.

Переглядів: 1503 | Додав: lepre
Всього коментарів: 0
avatar