Понеділок, 17.05.2021, 12:52
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2012 » Лютий » 19 » Увага ГРИП
11:22
Увага ГРИП
Грип – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується явищами загальної інтоксикації, катаральним запаленням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, значною схильністю до приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Розрізняють легку, середньої важкості та тяжку форми грипу. Різновидом тяжкої форми грипу є токсичний грип, який характеризується бурхливим зростанням проявів симптомів хвороби з переважним ураженням центральної нервової системи (порушення свідомості різного ступеня, психічні розлади, в основному марення, судоми), явища серцево-судинної недостатності, геморагічним синдромом.
Етіологія, шляхи передачі, вхідні ворота інфекції
   Збудники грипу – фільтрівний вірус. Відомо 3 самостійні типи вірусу – А, В, і С. Кожен тип має багато серологічних різновидів – підтипів. Джерело інфекції – хвора людина. Період її контагіозності (виділення збудника з організму хворого чи носія і його поширення через довкілля та проникнення у сприйнятливий організм.) –3-5 днів (рідко до 7 днів) від моменту появи перших ознак хвороби. Шлях передачі – повітряно-краплинний, на відносно близькі відстані від хворого. До грипу сприйнятливі всі вікові групи. Вхідні ворота інфекції – верхні дихальні шляхи. Вірус грипу розмножується в епітеліальних клітинах верхніх дихальних шляхів. Створюються сприятливі умови для активації вторинної бактеріальної флори. Загальнотоксична дія вірусу грипу на організм пов’язана зі всмоктуванням його токсинів у русло крові, з токсемією (Токсемія - отруєння крові токсинами бактерій, що розмножуються в інфекційному вогнищі, в результаті чого у людини підвищується температура тіла, виникають пронос і блювота). Порушення вегетативної іннервації судин внаслідок дії токсину та безпосередня дія його на судинну стінку погіршують циркуляцію крові й спричинюють розлади функції органів дихання та нервової системи. Ці розлади поглиблюються активізацією бактеріальної флори. Інкубаційний період при грипі триває 1-2 дні, іноді скорочується до кількох годин.
Детальніше про захворювання
 Початок хвороби гострий. В перші 2-3 дні хвороби температура тіла підвищується до 38-40 градусів С, головний біль з локалізацією в ділянці лоба та очей, ломота по всьому тілу, біль у м’язах, суглобах, у попереку, виражена загальна слабкість. В ці дні катаральні явища ще незначні або їх навіть немає. Спостерігається закладання носа, сухе покашлювання. Іноді виникають носові кровотечі та інші прояви токсичного ураження судин. З 2-3-го дня хвороби спостерігаються риніт (серозні виділення з носу, потім мокрий кашель з харкотинням). При активації бактеріальної флори виділення з носа та харкотиння стають слизисто-гнійними або гнійними.
   У дітей раннього віку, особливо 1 року життя, при грипі часто виникають диспепсичні розлади (випорожнення з домішками слизу 3-5 разів на добу). У старших дітей під час грипу може бути біль у животі (абдомінальна форма). Перебіг неускладненого грипу нетривалий. Інтоксикація зберігається протягом 2-4 днів, підвищення температури тіла – 2-5 днів. Катаральні явища зникають повільніше.
Лікування
До специфічного лікування належать: донорський протигрипозний гама-глобулін (імуноглобулін), людський лейкоцитарний інтерферон. Протигрипозний імуноглобулін має ефект тільки на початку хвороби – в перші 1-3 дні. Людський лейкоцитарний інтерферон перешкоджає розмноженню вірусу грипу, запобігаючи дальшому прогресуванню хвороби. Доцільне є лише раннє його застосування – у перші 1-2 дні.
   При лікуванні грипу та профілактиці його ускладнень важливо дотримуватись постільного режиму. Рекомендовано вживати достатню кількість теплого питва (чай, молоко), оскільки це сприяє виведенню токсинів із організму. При високій температурі тіла (380С і більше застосовують протигарячкові засоби парацетамол тощо. У залежності від симптомів грипу призначають відповідні симптоматичні засоби. Антибіотики призначають при тяжких і середньої тяжких формах грипу у дітей раннього віку, коли є ускладнення та супровідні захворювання (бактеріальні процеси, природжені пороки серця).
 Профілактика
Застосовують живі грипозні вакцини для внутрішньом’язового введення. Імунітет зберігається протягом 1,5-2 роки. З метою профілактики грипу та ГРВІ застосовують людський лейкоцитарний інтерферон для інтраназального закапування або розпилення 5-6 разів на добу для екстреної профілактики і при безпосередній загрозі зараження. Для профілактики грипу застосовують також афлубін, який підвищує імунні властивості організму. Тривалість імунітету при введенні імуноглобуліну – 18-20 днів.
Заходи у вогнищі
Хворих на грип ізолюють, якщо є показання то госпіталізують. Строк ізоляції – 7 днів від початку хвороби. Контактним з хворим дітям раннього і дошкільного віку з метою екстреної профілактики доцільно призначити імуноглобулін або інтерферон. За вогнищем у дошкільному закладі встановлюють медичний нагляд.
   Загальні санітарно-профілактичні заходи: систематичне провітрювання приміщень, вологе прибирання, опромінення приміщень ртутно-кварцевою лампою, носіння марлевих масок.
Переглядів: 2300 | Додав: adana
Всього коментарів: 0
avatar