Четвер, 27.02.2020, 06:51
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2013 » Лютий » 7 » Плоскостопість або як виправити "плоску" ніжку?
14:20
Плоскостопість або як виправити "плоску" ніжку?
   Плоскостопість – це зміна форми стопи, що характеризується опущенням її поздовжнього і поперечного склепінь.
   Плоскостопість часто супроводжується такими захворюваннями, як сколіоз, остеохондроз, міжхребцеві грижі, нейроциркуляторна дистонія, це свідчить про необхідність - комплексного лікування плоскостопості.
   Розрізняють такі види плоскостопості:
  • поздовжнє
  • поперечне
  • змішане
  • плоско-вальгусні стопи.
   Розрізняють вроджену і набуту  плоскостопість.
   Вроджена плоскостопість зустрічається рідко. Набута плоскостопість спостерігається при порушенні обміну кальцію та фосфору, парезах і паралічах м'язів нижніх кінцівок, після ушкоджень. Набувають її в результаті неправильних чи надмірних статичних навантажень на не досить зміцнілу ступню. Рахітична плоскостопість розвивається при рахіті. Люди, що страждають плоскостопістю, швидко втомлюються при ходьбі і при стоянні. У них виникають болі в стопах, гомілки, в стегнах, нерідко в поперековому відділі, так як амортизуючі властивості стопи в даному випадку відсутні.
   Діагноз «плоскостопість» підтверджують лікарі на підставі рентгенографії стоп в 2-х проекціях з навантаженням (стоячи). Попередній діагноз «плоскостопість» може бути виставлений ортопедом на підставі огляду. Визначається правильність розташування анатомічних орієнтирів стопи і гомілковостопного суглобу, обсяг рухів і кути відхилення стопи, реакція склепінь і м'язів на навантаження, особливості ходи, особливості зносу взуття.
   До п’яти років діагностувати плоскостопість майже неможливо. В дитини на ступні є жирова прокладка, тому майже в усіх діток стопи здаються плоскими. Основне лікування плоскостопості має відбуватися з 10 до 17 років — саме коли зміцнюються м’язи. Після 10 — 12 років діагностувати цю патологію не складно. Ортопеди виявляють її навіть за кольором підошви. В нормі внутрішній її край має бути світлим. Якщо він темно-рожевий — це означає, що навантажується увесь відділ ступні. А в ідеалі навантаження мало би падати тільки на зовнішній край, п’ятку та ділянку першого пальця.
   Плоскостопість, крім болю і порушень в стопах, викликає ряд серйозних змін у хребті, суглобах і внутрішніх органах. Стопи як «фундамент» організму людини відповідають за симетричність. У дітей плоскостопість розвивається повільно, і больовий синдром не дуже виражений. Зміни в ступні відбуваються в трьох напрямах: зменшується поперечний або повздовжній підйом, відхиляється п’ята.
   При плоскостопості порушення каскадом падають на весь організм, пошкоджуючи гомілковостопні, колінні, тазостегнові суглоби, формується сколіоз.
   Відсутність амортизаційної функції стоп призводить до швидкого старіння хребта, остеохондрозу, а порушення в хребті відображаються на роботі внутрішніх органів.
   Якщо плоскостопість виникла, то її можна практично повністю усунути до 12-13 років. У більш пізньому віці може бути необхідно постійне застосування спеціальних устілок (супінаторів) або оперативне втручання.
   Основними методами профілактики і лікування полягатиме в зміцненні підйому ступні за допомогою лікувальної гімнастики і масажу. Метою масажу в цьому випадку є покращення лімфообігу і кровообігу, зняття болю, зміцнення ослаблених м'язів.
   Методика масажу: масаж литкового м'яза, масаж ахіллового сухожилля, масаж зовнішньої сторони гомілки, масаж тильної сторони стопи, масаж підошви, масаж литкового м'яза, масаж підошви.
   Якщо нозі дати правильне фізіологічне навантаження – носити спеціальне взуття і займатися лікувальною фізкультурою, її анатомічну форму можна значно відкоригувати. Плоскостопості допомагає позбутися все, що пов’язане з подразненням «підошви». Так, для діток непогано було б кататися на велосипеді, де педалі – м’які валики, лазити по канату, бігати босоніж по пляжу з галькою. Особливо корисними ортопеди, як не дивно, вважають такий собі раритет радянських часів – здоровенну рахівницю, валики на якій ідеально підійдуть для масажу ніг.
   Якщо діагноз «плоскостопість» підтверджений, ортопеди пропонують також поєднувати масаж і озокеритові обгортання (своєрідне тепле прогрівання, адже розпарювання дітям взагалі заборонене). Раніше лікарі рекомендували парафінові обгортання, але тепер для відновлення тканини м’язів і кісток рекомендують саме такий природний мінерал, як озокерит.
Також зміцненню підйому ступні сприятимуть такі вправи:
- катання і захоплення ногами м’якого м’ячика;
- збирання пальцями ніг різноманітних маленьких предметів;
- «малювання» пальцями ніг;
- присідання на палиці;
- ковзаючі рухи стопи однієї ноги по гомілці іншої;
- затискання ступнями гумової іграшки;
- ходіння навприсядки — по-качиному.

Але пам'ятайте - своєчасна профілактика та лікування - запорука здоров'я.

Підготувала медична сестра масажу,
спеціаліст з психолого-фізичної реабілітації

 Захарчук Аліса Петрівна
Переглядів: 1787 | Додав: lepre
Всього коментарів: 0
avatar