Понеділок, 17.05.2021, 15:21
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2013 » Березень » 12 » Консультує психолог "Погані слова"
20:43
Консультує психолог "Погані слова"
Погані слова
   «Ми його цього не вчили!» — вигукують перелякані батьки, чуючи від своєї дитини «негарні» слова. Справді, звідки з’являються такі вислови в дітей, які ростуть у благополучних родинах?
   Якщо задуматися, то джерел знайдеться дуже багато. Телебачення наповнює життя дитини не тільки гарним. Чи завжди Ви контролюєте те, що дивиться Ваш малюк? Навіть сучасні мультфільми мають грубі, жаргонні вислови.
   Дитячий садок, двір, в якому гуляє дитина, і навіть родина (як це не дивно звучить) — це «вчителі» маленької людини.
   Які слова вважати поганими? Звичайно ж, це нецензурні вислови, лайливі та брутальні слова, слова, які принижують і ображають людей. Є ще так звані «жаргонні слова».
   Вони сильно засмічують дитяче мовлення й дратують батьків. Боротися з ними чи ні — справа кожної родини. Насправді, сьогодні цим нікого не здивуєш, і багато батьків упокорюються із ситуацією. А так хочеться все-таки чути правильне, гарне мовлення!
   Чому діти лаються? Поки вони ще малі (років до чотирьох-п’яти), вони просто поводять себе як папуги, копіюють дорослих, не розуміючи того, що говорять. Тут дуже важливою є реакція батьків. Не губіться, скажіть спокійно, що так говорити недобре. Обов'язково скажіть, що такі слова Вас засмучують. Поясніть, чому ці слова не прийнято вживати. Не думайте, що малюк не зрозуміє. Нехай зміст Вашої полум'яної промови буде йому не зовсім зрозумілий, зате він добре почує Ваші стривожені інтонації та зрозуміє, що так краще не робити.
   Якщо такий спосіб не спрацьовує і лихослів’я повторюється, намагайтеся з’ясувати причини такої поведінки. Можливо, Ваша дитина когось наслідує?
   На кого хоче бути схожим Ваш малюк? Може на тата або дядька? Цілком імовірно, що це якийсь герой мультфільму. І саме цей «ідеал» використовує у своєму мовленні такі слова. А що думає малюк? «Я теж хочу бути сильним, рішучим... Отже, необхідно говорити такі слова». Попросіть того, на кого дитина прагне бути схожим, ретельно контролювати своє мовлення (якщо це реальний персонаж). А якщо лихослів’я прийшло з мультику, намагайтеся зменшити час, проведений дитиною біля телевізора, і прагніть ретельніше обирати, що саме буде дивитися Ваш малюк.
   А може, він лається, тому що хоче привернути до себе увагу? Так частенько буває, коли батьки занадто зайняті. У них багато роботи, а малюк кинутий напризволяще або занадто багато часу проводить не вдома. Але його будуть сварити, скажете Ви? Навіть така «негативна» увага для дитини — теж результат. «Сварять, це означає, що їм не однаково. А раз не однаково, отже, мене люблять»,— от що почуває маленький лихослов.
   Поміркуйте, скільки часу Ви проводите З ДИТИНОЮ. Не просто поруч, не просто в одній квартирі. Скільки часу Ви РАЗОМ щось робите? РАЗОМ кудись ідете? РАЗОМ розмовляєте? Змініть ситуацію — і погані слова зникнуть самі.
   А якщо це маленька помста? За що? У дитячому житті не так вже й мало приводів для образ. Мама не похвалила за якесь досягнення, тато затримався на роботі, народився братик, і батьки тепер менше приділяють уваги. Образа знаходить вихід у вигляді лайок. Знайдіть та усуньте причину образи, і Ви впораєтеся із проблемою.
   Дитина лається, тому що так вона бореться за свою свободу та незалежність. Ця причина теж береться до уваги. Подумайте, як багато обмежень і заборон Ви виставляєте своїй дитині? Звичайно, у чотири роки ще складно дати дитині право приймати серйозні рішення. Але можна запитати, хоче вона з’їсти котлету або рибу? Одягти червону кофточку або синю? Починати можна з малого.
   Ви почуєте обурені вигуки дитини, і будете шукати в спеціальній літературі для батьків відповідь на питання: «Що ж робити, якщо дитина лихословить?»
   Може статися, що дитина потрапила до такого дитячого колективу, де лаються? Може. Як правило, потрапляючи до нового дитячого колективу, малюк намагається до нього пристосуватися. І якщо в колективі взято за правило лаятися, малюк просто приймає чужі норми поведінки, щоб бути прийнятим. Ізолювати його не потрібно. Що ж робити? Допомогти розвивати впевненість у собі, щоб у будь-якій обстановці та оточенні дитина могла досягти успіху і без використання поганих слів. І розуміла, що добре, а що — погано.

Що робити, щоб дитина не лихословила?
  • Оточіть її увагою та теплом.
  • Обмежте вплив телебачення.
  • Створіть сприятливу атмосферу вдома.
  • У жодному разі не лайтеся самі.
  • Якщо Ви караєте дитину за лайку, то покарання повинне бути зрозумілим дитині (пояснюйте, за що) і не принижувати її гідність.
  • Не можна ігнорувати «погані» слова.
  • Навчіть дитину висловлювати емоції: «Я розсерджений», «Мені не подобається».
За матеріалами статей Н.В.Чуб
Переглядів: 1680 | Додав: adana | Теги: дитяча лайка, дитячі негарні слова, лихослів’я
Всього коментарів: 0
avatar