П`ятниця, 25.09.2020, 09:05
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2012 » Березень » 5 » Кір
09:37
Кір
Кір - гостра інфекційна хвороба дитячого віку, яка характеризується загальною інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів і кон'юнктив очей, висипами на шкірі.
Збудник кору - вірус, що містить РНК. Він нестійкий у навколишньому середовищі, чутливий до ультрафіолетового опромінення, сонячного світла, висихання. Поза організмом людини вірус гине протягом 30 хв., тому заключна дезінфекція при кору не проводиться.
Джерелом інфекції є хворий на кір. Найбільша заразність спостерігається в початковому катаральному періоді і в перші дні висипання. До 2-річного віку недуга часто супроводжується тяжкими легеневими ускладненнями з досить високим показником смертності.
Шляхи передачі - повітряно-краплинний (через повітря, із бризками слини, з виділеннями з носа та горла, з очей, під час розмови, кашлю, чхання). Вірус може поширюватися на значні відстані - через коридори та квартири. Заразитися можна в перші 4-5 днів, доки не з'явився на шкірі висип та протягом усього періоду висипання. Найчастіше заражаються діти від 1 до 10 років.
Інкубаційний період (період розвитку) триває приблизно 10-12 днів. У хворих, які одержали гамаглобулін, цей період триває до 28 днів.
Інвазія (період перед висипанням) триває 3-4 дні, доки з'являється висип на шкірі. Температура поступово підвищується й іноді досягає 39-40°С. Починається носовий та очний катар: дитина чхає, кашляє, з носа тече водяниста секреція, очі червоніють, сльозяться, повіки припухають, прикриваючи очі; яскраве світло дратує дитину. Хвороба схожа на простуду, її часто помилково трактують як грип, нежить чи ринофарингіт. Для періоду інвазії характерний так званий показник Філатова-Копліка: на слизовій оболонці щік, на рівні корінних зубів з'являються червоні плямки навколо білих горбочків (немов манні крупи), розсипаних по слизовій оболонці. Глотка стає яскраво-червоного кольору, на м'якому піднебінні видно маленькі червоні крапки (крововиливи). Загальний стан погіршується: дитина стає сонливою, відмовляється їсти, старші діти скаржаться на головний біль і біль у м'язах, у
Період висипання. Висип (екзантема) з'являється на шкірі через 3-4 дні від початку хвороби: спершу поза вухами, на обличчі та на шиї. Наступного дня плями з'являються на тулубі, а ще через 2-3 дні поширюються по всіх кінцівках (згори аж до пальців). Коли висип досягає рук та ніг, він починає бліднішати на обличчі та шиї, а температура спадає. Протягом усього періоду висипання температура тримається на високому рівні (39-40°С).
   Висип на шкірі у хворого на кір має вигляд червоних плям різної величини, неправильної форми; подекуди плями зливаються; між плямами завжди залишаються ділянки здорової шкіри. Через 3-4 дні висипання блідне й зникає в тій самій послідовності, що й з'явилося (згори донизу).
Профілактика. У нашій країні обов'язкова планова активна імунізація живою коровою вакциною.
Переглядів: 1470 | Додав: adana
Всього коментарів: 0
avatar