Tuesday, 28.06.2022, 16:50
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2022 » May » 18 » До Дня вишиванки
10:24
До Дня вишиванки

 Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки.

У цей день прийнято одягати вишиванку і в такому вигляді відправитися у звичних справах.  У закладі дошкільної освіти №4 «Марите» ця традиція теж прижилась.  У вишиванки ми вбираємося і на свята і на визначні події. Люблять вбиратися у вишиванки і наші дітлахи. Сьогодні вони ще не з нами. Тому  поки що згадуємо те що вже було. Але й далі буде!

Історія української вишиванки багата і таємнича. Сьогодні ми «відкриваємо»  лише її незначну частину.

Вишивати національний одяг бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику, а вишиванка символізувала добро, вірність та любов. Це ремесло матері передавали своїм донькам, бабусі, онукам.  Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір'ями, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Для кожного ритуалу була особлива вишиванка. Дітям при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.

Вишиванки бувають чоловічі та жіночі і відрізняються місцем розташування візерунку. У жіночих вишиванках орнамент знаходиться на рукавах, комірі та внизу сорочки. У чоловічих сорочках вишиті лише комір та низ. Найпопулярнішими кольорами вишивки є червоний та чорний. Також використовували сині, зелені та золоті кольори.

За вишиванкою можна було визначити статус та походження власника. Найдавнішими матеріалами, з яких українці виготовляли для себе вишиванки, були тканини з овечої вовни, льону та конопель.

Наші бабусі досі пам’ятають багато секретів давнього ремесла. Наприклад, фарбували нитки для вишивання колись лише природними барвниками. Брали те, що було під рукою: кору, коріння, листя і квіти. Цікаво, що для закріплення кольору нитки запікали у житньому тісті – так вони не втрачали забарвлення протягом десятиліть. Дивовижно, та українським майстриням відомо близько 250 видів вишивальних швів, які базуються на 20 техніках.

Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. А, наприклад, вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було прийнято одягати жінкам, що вже не планували народжувати, або ж маленьким дівчаткам.

В Україні вишивати вміли у всіх регіонах. Кожна область, інколи навіть село володіли своїми унікальними техніками вишивання.

І хоч чітких меж використання певної техніки вишивки ніколи не було (бо люди, спілкуючись, передавали, навчали одне-одного особливостей ремесла свого краю) та все ж спробуємо виокремити ті головні риси, які відрізняли кожну область від іншої.

Атлас регіонів України за типовими для них візерунками, орнаментами і символами, техніками і кольорами.

https://vsviti.com.ua/wp-content/uploads/2017/03/2014_08_07_sa.jpg

Київська область

На Київщині вишивали дрібні геометричні та рослинні мотиви: зірки, квіти, виноградні грона. Для жіночих сорочок обирали червоні, жовті, сині кольори, підкреслені чорним. Київська вишивка була контрастною – на білому полотні рясніли насичені кольори червоно-чорних узорів. Ажурні мережки використовували і на жіночих і чоловічих сорочках. З часом більш поширеними ставали квіткові орнаменти. Ними прикрашали навіть чоловічі вишиванки, що виглядало як масивна нагрудна прикраса. Цікавою технікою володіли майстрині Іванківського району: візерунок, яким вишивали сорочку, спершу малювався на полотні, потім контур обводився чорною ниткою, а далі зашивався іншими кольорами

Чернігівська область

Для цього краю характерні білі вишивки. Геометричний або рослинний орнамент вишивається білими нитками або ж із украпленням червоного і чорного. Виконується дуже дрібними стібками, що нагадує бісерні вишивки, характерні для чернігівських сорочок. Використовувалися дуже тонкі нитки, що вимагало від рукодільниць надзвичайної майстерності. Щоб підсилити загальну виразність вишивки, в ній використовували два або більше типів швів: наприклад, прозорі із гладдю. Дуже популярною була й ажурна вишивка.

Характерною особливістю саме чернігівських сорочок було те, що візерунок на подолі не повторював візерунку на рукавах чи горловині.

 


     Джерело: https://dovidka.biz.ua/rozpovid-pro-vyshyvanku

 

Переглядів: 47 | Додав: сонечко
Всього коментарів: 0
avatar