Четвер, 02.07.2020, 10:38
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2012 » Травень » 23 » Діти, які часто хворіють (ДЧХ)
14:10
Діти, які часто хворіють (ДЧХ)
Найважливіше питання яке хвилює батьків сьогодні - часті випадки захворювання малят на ГРВІ та ГРЗ.
Діти, які часто хворіють (ДЧХ) - це група диспансерного нагляду за станом здоров`я дітей, для яких характерний вищий, ніж у їх однолітків, рівень захворювань на ГРЗ. У таких дітей повторювані випадки ГРЗ зумовлені епідеміологічними причинами чи транзиторними відхиленнями у захисних силах організму, які можна скоригувати, оскільки такі діти не мають стійких вроджених і патологічних станів.
   Варто звернути увагу на те, що пік захворюваності на ГРЗ серед дітей припадає на 2 і 3 роки життя.
Критерії, відповідно до яких дітей зараховують у групу ДЧХ
Вік дітей
Частота ГРЗ (епізодів\рік)
1 року життя
› 4
до 3-х років
›6
4-5 років
›5
від 5 років
›4

Ці роки є критичними через фізіологічні особливості організму дитини та розширення кола її спілкування, що спричиняє підвищену сприйнятливість організмом до збудників ГРЗ.
   У 2-3 роки проходить перше "знайомство" дітей з багатьма мікроорганізмами та іншими агентами, що призводять до порушень роботи імунної системи. Це так званий другий критичний період імуногенезу. Протягом 1-2 років відбувається поступова зміна пасивного імунітету (отриманого з молоком матері) на власний. Якщо формування власного імунітету відбувається в екстремальних умовах (наприклад, поява в ДНЗ суперінфекції), дитина починає хворіти безперервно.
   Поширеність явища частих захворювань залежить не лише від віку дітей, а й від епідеміологічних та соціальних умов.
   У ДЧХ частіше діагностують хронічні захворювання носоглотки і легень, бронхіальну астму, алергічний риніт; існує підвищений ризик розвитку ревматичної лихоманки, гломерулонефриту та інше.
Причини підвищеного рівня захворюваності
Чому 1 діти потрапляють до групи ДЧХ, а інші - ні? Доведено, що 1 з передумов для повторюваних захворювань є спадковість. Навіть у період клінічного благополуччя (коли дитина здорова) у ДЧХ діагностують незначні порушення імунологічної активності - неадекватне, несвоєчасне і неповноцінне реагування імунної системи на інфекцію та алергени. Тривалі дослідження доказують, що діти з надлишковою вагою більш схильні до повторюваних ГРЗ і алергічних захворювань. Однак, аби спадкова схильність стала визначальною причиною повторюваних ГРЗ, необхідна велика кількість зовнішніх супровідних чинників.
   Причини, що зумовлюють повторювані та тривалі захворювання у дітей, поділяють на 2 основні групи:
  • ендогенні (внутрішні): недоношеність, гіпотрофія, анемія, рахіт, різні форми діатезу, первинний і вторинний імунодефіцитні стани (алергія, осередки хронічної інфекції тощо).
  • екзогенні (зовнішні): погіршення екологічної ситуації, відвідування ДНЗ з раннього віку, нераціональне харчування, неправильний розпорядок дня, інформаційне і фізичне перевантаження, стреси, часте тривале і (або) недоцільне призначення антибактеріальних лікарських засобів.
Типи ДЧХ за клінічною картиною
Особливості клінічної картини захворювань дають змогу виокремити 3 типи ДЧХ:
  • оториноларингологічний (40%) - такі діти хворіють на гіперплазію піднебінних і глоткових мигдаликів, повторювані отити, затяжні риніти, хронічні тонзиліти.
  • соматичний (35%) - такі діти хворіють на порушення постави, зниження м`язового тонусу, функціональні відхилення у роботі ШКТ, метеочутливі діти.
  • змішаний (20-25%) -для таких дітей характерне поєднання клінічних ознак вище зазначених типів.
Переглядів: 1575 | Додав: adana
Всього коментарів: 0
avatar