Tuesday, 28.06.2022, 17:17
Вітаю Вас, Гость
Головна » 2022 » June » 21 » День літнього сонцестояння
10:06
День літнього сонцестояння

 

21 червня 2022 року о 09:13 відбулось літнє сонцестояння

Літнє сонцестояння — це важлива астрономічна і географічна подія, що відбувається в Сонячній системі. Цього дня наша планета, здійснюючи рух навколо сонця і обертаючись навколо уявної осі, в черговий раз зайняла по відношенню до Cолнця таке положення, коли сонячне проміння в Північній півкулі прямовисно "падає" на північний тропік і висвітлює дно найглибших колодязів. Цей день знаменує початок літа в північній півкулі Землі і початок зими в південній півкулі.

Оскільки літнє сонцестояння триває лише короткий момент часу, то для дня, коли відбувається літнє сонцестояння, існують й інші назви, наприклад: "середина літа", "найдовший день" або "перший день літа». День літнього сонцестояння — найдовший день року, далі світлові дні починають поступово зменшуватися. 

Це свято шанувалося у культурі багатьох народів. Ще за часів язичників сонце мало божественну владу над усім живим, а літнє сонцестояння означало найвищий розквіт усіх сил природи.

У Латвії це свято називається Ліґо. Його сенс полягає у вшануванні бога родючості Яніса. У ці дні латиші співають пісні з приспівом «Ліґо», який походить від латиського «ligoties», що означає колихатися. Таким чином латвійці звертаються до сонця, щоб воно піднялося над нивами. Це – свято радості та надії на майбутній добрий врожай.

До приходу християнства, до дня літнього сонцестояння в Україні було приурочене свято, присвячене стародавньому язичницькому богу Купали.  Його святкували у червні, але, у зв'язку з введенням григоріанського календаря, свято почало припадати на ніч протии 7 липня. Хоча коректно його відзначати саме у червні.

Купала - це давнє язичницьке свято краси, молодості й самоочищення. З ним пов'язані цікаві обряди біля води, які влаштовувала молодь у ніч проти літнього сонцестояння. Хлопці готували вогнище, а дівчата вбирали опудало - Марену. З настанням сутінків парубки підпалювали ватру, через яку попарно перестрибували. Натомість юнки топили Марену, яка символізувала русалку, і пускали на воду віночки, ворожачи на майбутнє подружнє життя.

У цей день годилося обов'язково скупатися, а дітям - пострибати через кропиву. Всі, хто йшов на дійство, намагалися не оглядатись, щоб не наздогнала відьма, котра обов'язково мала бути присутньою на святі. Для того, щоб її впізнати, необхідно мати при собі попіл з вогнища, загорнутий у ганчірочку. Тоді відьма неодмінно підійде і скаже: "Віддай мені те, що у тебе є". Крім того, якщо цей попіл закопати біля воріт, то жодна з відьом не доїтиме корів.

За традицією дівчата у День літнього сонцестояння ворожили та закликали кохання за допомогою води і рослин. У тих, хто зібрав цілющу росу й умився нею, був шанс зміцнити своє здоров’я. Коли немає можливості дотримуватися традицій наших пращурів, просто відчиніть вікно та прислухайтесь до звуків ночі. Якщо почуєте пісню цвіркуна, одразу ж загадуйте бажання. Магія та сила природи обов’язково допоможуть їх здійснити.

У давнину в День літнього сонцестояння люди збирали цілющі трави, так як вважалося, що в цей період лікувальна сила рослин зростає в кілька разів.

Небажано  проводити цей день в зневірі, одному. А дуже важливо  зберігати позитивний настрій, щоб весь наступний рік супроводжувала удача і гармонія.

 

 

Переглядів: 47 | Додав: сонечко
Всього коментарів: 0
avatar